Licznik odwiedzin: 09629535
Z życia parafii
Głos rozsądku
S.D.
2017-04-02

 Pocztą elektroniczną otrzymaliśmy apel jednego z mieszkańców naszej dzielnicy, który warto nie tylko uwzględnić, ale uwrażliwić na niego innych parafian. Troska o środowisko, w którym żyjemy, jest przejawem poszanowania dla dzieł przez Boga stworzonych. Oto treść apelu:

   Pragnę poinformować, że 18 do 24 marca podjęliśmy, jako mieszkańcy, wyzwanie posprzątania „Małego Lasku\" tj. terenu ograniczonego ulicami: Sandomierską, Olkuską i Łowicką. Była to inicjatywa oddolna mieszkańców Małego Kacka, wrażliwych na zanieczyszczenie środowiska i dbających o ochronę przyrody.

   Teren ten nie był sprzątany od co najmniej kilkudziesięciu lat. Zebraliśmy kilka ton różnego rodzaju odpadów pozostawionych wcześniej prawdopodobnie przez mieszkańców, ale też przejeżdżających przez MK. Nie chce-my aby nasza praca poszła na marne. Pragniemy aby ten stan czystości zachować i żeby to było normą. Dziękujemy za zrozumienie.   

Już czas myśleć o festynie...
A. A. Kamińscy KDK
2017-04-02

   Jak co roku ruszyły przygotowania do parafialnego festynu, na rzecz wakacyjnych wyjazdów dla dzieci z naszej parafii. Już dziś zarezerwujcie dzień 4 czerwca!

   Zapraszamy wszystkich parafian do włączenia się w to dzieło. Każda osoba zostanie powitana z entuzjazmem i znajdzie dla siebie zajęcie. Szczególnie gorąco zapraszamy młodzież, która otrzyma w podziękowaniu potwierdzenie godzin wolontariatu.

   W tym roku koordynacją Festynu zajął się Domowy Kościół, by wesprzeć dotychczasową pracę PZ „Caritas\". Zapraszamy wszystkich chętnych do kontaktu pod nr tel.: Ola 606-136-099 i Andrzej 600-999-025. Nie zostało już wiele czasu, ale możemy go wykorzystać owocnie. Dodatkową wartością będą nowe przyjaźnie i radość wspólnej pracy przy organizacji tego dnia, który jest wyjątkowym spotkaniem wszystkich mieszkańców i sympatyków Małego Kacka. Zejdź z kanapy, zabierz znajomych, czekamy właśnie na Ciebie! 

Wiosenne porządki
2017-04-02

   Trudno nie zauważyć, że słońce wykazuje się coraz większą mocą, dni stają się piękniejsze, ptaki przekrzykują się w tajemniczych śpiewach. A w tym wszystkim musi też się odnaleźć każdy z nas... Przyrodzie też trzeba dopomóc. Jest to jedno z zadań, które powierzył nam Pan Bóg nakazując czynić sobie ziemię poddaną. To jeden z owych pięknych obowiązków współpracy ze swoim Stwórcą. Nikt nie powiedział, że ma to być zadanie łatwe. Oglądanie jej efektów z pewnością cieszy oko, ale przewracanie ziemi, sadzenie roślin w określonym porządku i konkretnych konfiguracjach wyciska pot z czoła tych, którzy taką pracę podejmują.

   I za ten pot wysączony przez Parafian pracujących wokół naszego kościoła serdecznie dziękujemy: za troskę o kwiaty przed kościołem, przy krzyżu misyjnym oraz przed zakrystią.

    Panowie z wypożyczalni sprzętu ogrodowego nieodpłatnie użyczyli maszyny do nacinania trawników i zbierania starej trawy, którą jeden z panów przez niemal cały dzień przy kościele eksploatował. Bóg zapłać za to. Inni państwo z kolei, przed zapowiadanymi przez meteorologów deszczami, posiali nową trawę w tych miejscach naszych trawników, z których - z różnych powodów - zdążyła ona wyginąć lub się przerzedzić. Niech Pan Bóg wynagrodzi owym zatroskanym o Jego w końcu gospodarstwo. 

Któż jak Bóg? - rekolekcje ewangelizacyjne
2017-03-05

 Już w przyszłą niedzielę rozpoczną się w naszej parafii nietypowe rekolekcje, które poprowadzi dla nas pan Lech Dokowicz, człowiek mocno zaangażowany w dzieło Nowej Ewangelizacji, producent filmowy i reżyser. Prywatnie - mąż i ojcem piątki dzieci. Przez wiele lat, mieszkając w Niemczech, związany był ze sceną muzyki techno. Współorganizował wiele znaczących imprez tego środowiska.

   Momentem przełomowym w jego życiu była chwila nawrócenia, gdy w całej prawdzie zobaczył powiązania sceny techno ze środowiskiem okultystycznym i satanistycznym. Wstrząs, jaki spowodowała gwałtowna interwencja Boża w jego życiu, zapoczątkował bardzo głęboki proces nawrócenia p. Dokowicza oraz jego mocne zaangażowanie się w ukazywanie duchowych zagrożeń współczesnego człowieka.   Trzydniowe rekolekcje, na które zapraszamy, odbywać się będą w rytmie: Msza święta, multimedialna konferencja i adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

   Pierwszy dzień poświęcony będzie walce duchowej w przestrzeni pierwszego przykazania. Świadectwo życia pana Dokowicza, poprzedzi prezentację multimedialną, mającą między innymi ukazać niebezpieczeństwa sceny techno. Po niej przewidziana jest adoracja Najświętszego Sakramentu z indywidualnym błogosławieństwem oraz modlitwa do Pana Jezusa o uwolnienie z wszelkiego rodzaju zniewoleń.

   Drugi dzień poświęcony będzie walce duchowej w przestrzeni szóstego  przykazania. Tu także przewidziana jest prezentacja multimedialna ukazująca istniejące niebezpieczeństwa w tym zakresie, również w przestrzeni mediów, reklamy. Tego dnia znów będzie okazja do adorowania Pana Jezusa.   

   Trzeci dzień rekolekcji dotyczyć będzie roli Ducha Świętego w życiu indywidualnym i wspólnoty Kościoła.

   Zabezpieczmy ten czas dla Boga. Nie zmarnujmy kolejnej szansy. 

Nowe blaty na stolikach
2017-02-19

 Uczestniczący w jakichkolwiek spotkaniach odbywających się w salce pod plebanią wiedzą, że po siedmiu latach eksploatacji tamtejsze stoliki ulegać zaczęły stopniowej dewastacji, na którą częściowo wpływ ma po prostu upływ czasu i ciągłe ich wykorzystywanie, a częściowo bezmyślność szczególnie zapewne dzieci czy młodzieży, którzy niekiedy, z braku lepszych pomysłów, zajmowali się odłupywaniem plastikowych obrzeży blatów na stolikach.

    Na szczęście jeden z miejscowych stolarzy zaproponował całkowitą wymianę tychże blatów na nowe, z zastosowaniem tym razem większej grubości plastikowego obrzeża. Na pewno wygląda to znów lepiej, a miejmy nadzieję, że i trwałość również się zwiększy... 

Kolejny etap modernizacji kościelnego ogrzewania
2017-02-19

 W miniony czwartek hydraulik zajmujący się dalszą modernizacją systemu grzewczego w naszej świątyni, zamknął kolejny jej etap. Tym razem chodziło o założenie dodatkowego mieszacza wody tuż przy wyjściu z kotła. Dzięki temu gazowy kocioł będzie mógł pracować pełną parą, ale za to w krótszym czasie ma doprowadzić do podgrzania podłogi kościelnej do wartości powyżej trzydziestu stopni (obecnie jest to - w zależności od wyboru punktu pomiarowego - od 22 do 27 st. C.)

   Na wiosnę przewidujemy zmianę umiejscowienia wylotu spalin. Wynika to z zaleceń kominiarskich. Ten obecny jest podobno zbyt blisko okien i za nisko. Istniejący w kościele komin ma na szczęście jeszcze jeden wolny kanał, do którego trzeba będzie wprowadzić rurę kwasoodporną. Ale wtedy trzeba będzie przenieś istniejący kocioł bliżej wspomnianego wylotu. To jednak da dodatkowe oszczędności wynikające z wprowadzania do kotła ciepłego powietrza, ogrzanego przez spaliny z niego wychodzące. 

Kurs Alpha
2017-02-12

    W naszej parafii dzieje się dosyć sporo różnych wydarzeń przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Istnieją wspólnoty, które zrzeszają tych najmłodszych, dorastających, ale i małżeństwa czy osoby starsze. Próbujemy też organizować różne spotkania przeznaczone dla ludzi dorosłych: w minionych latach organizowaliśmy katechezy dla dorosłych, co jakiś czas zapraszamy na spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego (kolejne spotkanie dzisiaj o 17:00 w kawiarence). Od października kilkanaście osób regularnie przychodzi na spotkania biblijnego kursu finansowego. Od początku marca chcemy zaproponować naszym parafianom kolejną możliwość doświadczenia wiary - Kurs Alpha.

Czym jest kurs Alpha?

   Alpha to cykl dziesięciu spotkań, prezentujących przesłanie chrześcijaństwa w sposób przystępny i nie wywierający presji. Jest to miejsce, w którym można dzielić się swoimi przemyśleniami i odkrywać sens życia.

Dla kogo jest Alpha?

   Alpha, choć przede wszystkim skierowana jest do ludzi, którzy nie chodzą do kościoła, a chcieliby zaznajomić się z wiarą chrześcijańską, to jest również odpowiednim miejscem dla chrześcijan, którzy pragną odświeżyć podstawy swojej wiary. To przyciąga różnorodną gamę gości - ludzi w różnym wieku i o różnych poglądach. Niektórzy chcą rozpatrywać kwestie czy Bóg istnieje, co dzieje się po śmierci, inni przychodzą podyskutować o jakichś szczególnych zagadnieniach, zrozumieć wiarę innych ludzi, czy zgłębić sens życia. Nikt nie jest jednak zobowiązany do zabierania głosu, można również przyjść i wysłuchać innych.

Jaką ma formułę?

   Spotkania odbywają się co tydzień. Każde spotkanie trwa od 19.00 do 21.45. Każda sesja zaczyna się od poczęstunku, co jest okazją do poznania innych w swojej grupie. Następnie ma miejsce krótki wykład i czas na dyskusję, podczas której każdy może zadawać pytania i dzielić się swoimi opiniami z resztą swojej małej grupy.

O czym są wykłady?

   Każda sesja zawiera inny temat, o którym później można podyskutować w małych grupach. Na spotkaniach poszukujemy odpowiedzi na takie pytania jak: Kim jest Jezus? Dlaczego Jezus umarł? Skąd mieć pewność co do swej wiary? Dlaczego i jak się modlić? Dlaczego i jak czytać Biblię? W jaki sposób Bóg nas prowadzi? Itd.

Ile to kosztuje?

   Uczestnictwo w Alpha jest bezpłatne.

Informacje praktyczne   

Spotkania będą odbywały się w poniedziałki.    

Kurs rozpocznie się 6 marca 2017 r.    

Zapisy: Małgosia - tel. 607 568 777, e-mail: gochag@go2.pl 

Potrzebna pomoc
2017-02-05

   Pamiętamy wszyscy lipcową powódź, która nie ominęła również domów naszej parafii. Wiele osób zostało poszkodowanych, niektórzy do dziś naprawiają skutki wylewu Kaczej. Większość jednak, nierzadko przy pomocy wparcia pochodzącego z miasta, doszła już jako tako do siebie.

    Pół roku temu pisaliśmy o tym i tam padła prośba o zgłaszanie osób i rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji, z sugestią, że przy pomocy „Caritasu\" lub innych instytucji postaramy się o jakieś wsparcie. W zasadzie zgłosiły się jedynie dwie rodziny, z których jedna boryka się z trudnościami do dziś. Nie chodzi tu bynajmniej o kogoś znad Kaczej. Chodzi o rodzinę, której dom znajduje się wysoko ponad jej lustrem, bo przy ul. Sochaczewskiej. Padające wówczas ulewne deszcze spłukały po prostu skarpę, na której ich dom jest posadowiony, spowodowały spękania ścian, podmycie węgła domu, co jedynie cudem nie skończyło się oberwaniem domu i zjechaniem na dół. Spore straty i tak ponieśli ludzie mieszkający poniżej, przy ul. Łowickiej. Jednak samym państwu Gmyrkom przy ul. Sochaczewskiej nie udałoby się nic, gdyby nie wydatna pomoc miasta, które w ogromnej części sfinansowało umocnienie skarpy. Koszta, które przerzucono na nich, są już do udźwignięcia, ale nadal potrzebna jest pomoc. Archidiecezjalna „Caritas\" utworzyła konto, na które można przesyłać pieniądze na wsparcie tego celu. Poniżej podajemy numer wspomnianego konta: „Caritas\" Arch. Gdańskiej 92 1160 2202 0000 0000 6189 6206 w Millennium Bank SA 

To nie jest reklamówka!
2017-02-05

   Przed ponad tygodniem przyszedł do plebanii jeden z naszych parafian, który podzielił się spostrzeżeniem na temat znajdującego się przy ul. Piotrkowskiej Bistro „Knedelek\". Mój gość, emeryt, który zmuszony jest niejednokrotnie przygotowywać obiad dla samego siebie, powiedział, że często po prostu się nie chce. A przecież dobrze jest choćby dwa - trzy razy w tygodniu ciepły i dobry obiad zjeść. Powiedział, że w „Knedelku\" można to zrobić całkiem smacznie i niedrogo. Mało tego - właściciel wspomnianego Bistro przewidział też Abonament dla seniorów z gratisowym dowozem. Mój rozmówca zastrzegał się, że nie ma żadnego interesu w reklamowaniu wspomnianego zakładu, ale doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wiele jest w naszej parafii osób starszych i chorych, dla których ta informacja mogłaby okazać się bardzo przydatną. Kucharzom z „Knedelka\" wystawia jak najlepsze świadectwo, a przy tym twierdzi, że jest niedrogo.

   Jeśli ktoś chciałby zweryfikować tę informację i przekonać się - być może skorzystać z podanej propozycji - podajemy dane kontaktowe: Bistro „Knedelek\" ul. Piotrkowska 5, tel. 530 230035; www.bistroknedelek.pl oraz kontakt@bistroknedelek.pl. 

Krok po kroku
2017-02-05

    W naszej parafii działa wiele wspólnot, w tym jedna młodzieżowa - Ruch Światło-Życie, popularnie nazywana Oazą. Młodzi ludzie w wieku gimnazjalnym zbierają się raz w tygodniu na spotkaniach na których wspólnie się modlą, poznają wiarę ale i - co niezwykle ważne w dzisiejszych czasach - budują przyjacielskie relacje, uczą się dobrych wartości.

    Ważną cechą tej wspólnoty są także wyjazdy. Są one organizowane dla młodzieży z całej diecezji i jest ich wiele w ciągu roku. Ostatni odbył się w drugim tygodniu ferii. Z naszej wspólnoty młodzieżowej wzięło w nim udział 16 osób. Tegoroczne zainteresowanie było na tyle duże, że potrzeba było podzielić grupę na dwa ośrodki - gimnazjalny i licealny. Cieszy także to, że na wyjazd zdecydowało się także kilka nowych osób (niektórych udało się namówić na kolędzie). W tym roku uczyliśmy się stawiać kolejne kroki w budowaniu dojrzałego chrześcijaństwa. Pięciodniowy wyjazd to świetny czas na dobrą zabawę, wartościowe spotkania, modlitwę i spotkanie ludzi, którzy wierzą w Boga. Najbardziej cieszy radość młodych ludzi, którzy wracając, pytają o to kiedy będzie następny wyjazd. Pewnie już niedługo. My tymczasem zapraszamy młodzież w wieku gimnazjalnym i licealnym na spotkania wspólnoty oazowej w piątki o godz. 18.45 do kawiarenki. 

Sobota
19 stycznia 2019
Okres kolędowy
8:00 - Msza św.
Intencja: Z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o błogosławieństwo Boże, zdrowie i potrzebne dary dla Gertrudy w dniu urodzin
18:00 - Msza św.
Intencja: + Henryk Rychert (z okazji imienin)

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku