Licznik odwiedzin: 09847636
Z życia parafii
Z życia parafii
2017-05-07

   W miniony czwartek zebrali się członkowie Rady Duszpasterskiej, aby omówić kilka bieżących spraw.    Rada zaakceptowała propozycję ks. Krzysztofa, aby nabożeństwa majowe dla dzieci odbywały się bezpośrednio po Mszy św. wieczornej. Pomysł ten  zrodził się między innymi stąd, że dzieci, które przystępują co roku 1 maja do I Komunii św. w pierwszym tygodniu maja, ze względu na Biały Tydzień, są niejako wyłączone z udziału w nabożeństwach dla dzieci, które do tej pory odprawiane były o godz. 17.00. Ponadto byli też rodzice, którzy nie chcieli, by ich dzieci same biegły do kościoła na to nabożeństwo, a sami nie zdążali wrócić z pracy, aby swoje pociechy do kościoła przetransportować. W końcu zaś, od czasu, gdy mamy nabożeństwa dedykowane młodzieży i dorosłym o godz. 20.30, niektórym uczestnikom wieczornej Eucharystii brakowało tego maryjnego nabożeństwa po Mszy św. Teraz więc będzie. Oby i frekwencja była odpowiednia. W końcu to przecież szczególny maj, przypadający w setną rocznicę objawień fatimskich. Wszystkich gorąco zapraszamy.

   Gorącym tematem była też kwestia delegacji parafialnej, która pojechałaby w najbliższą niedzielę do Gdańska na świętowojciechowe obchody. Wśród samych członków Rady nie udało się takowej delegacji sformować. Ostatecznie jednak wczoraj znalazły się osoby, które będą reprezentowały naszą wspólnotę na dzisiejszym jubileuszowym spotkaniu.

   Kolejna rzecz to sprawa tzw. drugiej zakrystii, czyli pomieszczenia przylegającego do prezbiterium naprzeciwko zakrystii właściwej. Od ponad siedmiu lat wraca ten temat. Obecnie pełni ono rolę rupieciarni, a przecież szkoda takiej salki. Owszem, nie jest ona zbyt duża, ale za duża, by w ten sposób ją marnować. Nadałaby się świetnie na salkę dla ministrantów. Tym razem, zdaje się, znaleźli się panowie, którzy twierdzą, że nie będzie z tym za wiele pracy. No, zobaczymy. Najważniejsze, że są nie tylko chęci, ale i plany.   Pojawił się też temat stałej adoracji Najśw. Sakramentu. Pewna młoda dama już co najmniej trzy razy prosiła o danie możliwości adoracji Najśw. Sakramentu w naszym kościele. Taka możliwość jest, co prawda, w dwóch gdyńskich kościołach, ale do nich mamy trochę daleko... Odpowiadałem zawsze, że kościół przecież cały dzień jest otwarty i Pan Jezus na pewno jest w nim obecny, a chętnych do tych spotkań szczególnie dużo nie ma. Na to z kolei padała odpowiedź, że gdy tworzy się możliwość adorowania Chrystusa, to pobudza się wiele serc dla Niego. To z pewnością też prawda... Jak się jednak zachować? Przecież ostatecznie ten rodzaj usilnie powtarzanej propozycji należałoby traktować jako rodzaj Bożego pragnienia... Rozmawiałem więc w kurii z biskupem Zbigniewem, który doradził, by na początek wprowadzić adorację od godz. 15.00 (rozpoczynając Koronką do Miłosierdzia Bożego) do Mszy św. wieczornej. Jeśli się okaże, że są chętni do adorowania Pana Jezusa, można ten czas wydłużyć. Nie można jednak wystawiać Najśw. Sakramentu, gdy nikt przy Nim się nie modli. Dodatkową kwestią jest zabezpieczenie Najśw. Postaci, aby nie dopuścić do profanacji.

   Ponadto nie wiadomo, czy ta adoracja miałaby być w kaplicy adoracji (po przebudowie obecnej) czy też w kościele. Kościół jednak powinien być otwarty, a w tym czasie adoracja w dolnej kaplicy? To jest jeden z trudniejszych tematów, które członkowie Rady mają za zadanie omówić w swoich wspólnotach.

   Pojawił się też temat trasy procesji Bożego Ciała. Wielu ludzi z Kacka mówiło, że tyle lat tu mieszkają, a gdyby nie ubiegłoroczna procesja, nie byliby w ogóle w tym rejonie. A tam tak pięknie... No, może argument krajoznawczy nie jest najważniejszy, ale zmiana trasy w tym dniu widać dobrze zrobiła nie tylko samym mieszkańcom. W tym roku jest propozycja przejścia z procesją za Kaczą - na teren zwany Orłowem, choć w granicach naszej parafii. Tam podobno procesji Bożego Ciała jeszcze nie było. Należałoby tylko znaleźć chętnych, którzy podjęliby się przygotować ołtarz na tym odcinku.

   Ostatnim z poruszanych tematów był festyn parafialny, który odbyć się ma za nie cały miesiąc. Wiele spraw jest już dogranych, z wyjątkiem tzw. loterii fantowej. Wciąż nie zgłosił się nikt, kto chciałby się tym zająć od początku do końca. Ostatecznie pewnie obciążeni zostaną ci, którzy już i tak realizują jakieś zadania. I będą musieli podołać. No, chyba, że w najbliższych dniach pojawi się ktoś sprawny organizacyjnie. 

Szafa na zapleczu
2017-05-07

   Przed paroma tygodniami miejscowy stolarz pytał, czy nie przydałaby się nam w kościele czy w plebanii duża szafa, którą ktoś zamówił, a nie chciał odebrać. Nad takimi prezentami należy się dobrze zastanowić, by na przykład nie zaburzać ciągów komunikacyjnych... Ale przeznaczenie dla niej dość szybko się znalazło: na zapleczu konfesjonału ks. Krzysia znajduje się magazyn przedmiotów potrzebnych, ale takich, które niekoniecznie trzeba eksponować jak na przykład chodnik ślubny, chorągwie, sztandary, jakieś elementy dekoracji itd. Postawienie tam dużej szafy pomogłoby uporządkować samo pomieszczenie.

   Właśnie wczoraj trzej stolarze przy pomocy jeszcze dwóch innych panów zamontowali ofiarowany mebel, a przy okazji wspomniani panowie uporządkowali ten mały magazynek. Serdeczne Bóg zapłać.  

Jeden z etapów przygotowań do festynu
Waldemar Zadorożny
2017-04-30

    Wychodząc naprzeciw potrzebom rodzin w zakresie wychowania do sportu, zapraszamy wszystkich do udziału w sporcie rodzinnym. Powstały w naszej dzielnicy Klub Sportowy RKS Gdynia i drużyna piłki nożnej - RKS Mały Kack, na tegorocznym Festynie Parafialnym - 4 czerwca zorganizuje Turniej Rodzinnej Piłki Nożnej.

   Zgłoszenia będą przyjmowane na drukach do wypełnienia i złożenia w wy-branych punktach dostępnych na terenie naszej dzielnicy, (sklepy, poczta, biblioteka, kościół itp.) Chętni, którzy zdeklarują udział do 21 maja, będą mogli zamówić oryginalne  koszulki dla swojej drużyny i kibiców.

    Do udziału zapraszamy całe rodziny. Atrakcyjne nagrody ufundowała firma Trefl. Naszym zwycięstwem i wartością nadrzędną będzie wspólna gra rodziców z dziećmi w jednej drużynie, aktywne spędzenie popołudnia pełnego sportowych wrażeń i niezapomnianych emocji.   Warunki udziału i regulamin turnieju będzie dostępny na stronie www.futbolrodzinny.pl.   Zapraszamy do kontaktu pod nr telefonu 509 611 795 

Trafiło się nam...
2017-04-09

    W miniony piątek podczas Mszy św. wieczornej oraz Drogi Krzyżowej gościliśmy w naszej wspólnocie przedstawicieli Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Dzięki jednemu z naszych parafian przywieźli oni dar z Ziemi Świętej, a konkretnie płótno z Grobu Bożego w Jerozolimie. Nie jest to, oczywiście, żaden drugi turyński - żeby ktoś nie pomyślał w ten sposób... Jest to jednak i tak dar wspaniały. Co roku bowiem w czasie Triduum Paschalnego budujemy tzw. Grób Pański, starając się - na ile to możliwe - odtworzyć tamto miejsce i oddać klimat tam panujący. Tym razem, dzięki otrzymanemu darowi, wrażenie to może być jeszcze silniejsze. Podarowane płótno rzeczywiście złożone było na Grobie Pańskim, co potwierdzone zostało pieczęcią oo. franciszkanów - kustoszów tego świętego miejsca - odciśniętą na wspomnianym materiale. Na potwiedzenie prawdziwości tego daru otrzymaliśmy też pismo tej treści:

   Na większą chwałę Bogu i dla pożytku duchowego wiernych Komadoria Pomorsko - Kujawska Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie ofiarowuje na ręce ks. Proboszcza Zenona Pipki „płótno z Grobu Bożego w Jerozolimie\" dla Parafii Chrystusa Króla w Gdyni, przywiezione z ubiegłorocznej pielgrzymki do Ziemi Świętej przez naszych konfratrów: Jadwigę Szlas, Sabinę Grzenkowicz, Stanisławę Selin i Józefa Mikulskiego.
   Niech będzie w tej świątyni parafialnej znakiem łączności z ziemską Ojczyzną naszego Zbawiciela.
   Tu następują podpisy członków rycerskiego zakonu oraz data: Gdynia, kwiecień 2017 r.   
    Warto było poczekać.
Porządków wiosennych ciąg dalszy
2017-04-09

   To tak miło, gdy członkowie Chrystusowej wspólnoty (w tym wypadku Chrystusa Króla) troszczą się o Jego (czyli Boże) gospodarstwo. Znów ktoś dosiał trawy przy kościele, kto inny rozsiał nawóz, pojawiły się kolejne kwiaty w donicach przy świątyni i padło pytanie „Kiedy możemy wstawić nowe rośliny do kwietników na filarach w kościele?\" Poprzedzone ono był pytaniem „Czy możemy?\", ale to tak w ramach dowcipu... Pewnego dnia też kilku panów pozbierało poświąteczne choinki oraz stare gałęzie i chrusty z plebanijnego podwórza, wrzucili na wielką przyczepę i powieźli na wysypisko do Łężyc.

    Daj nam Panie Boże więcej takich gorliwców i błogosław za troskę o Twoje gospodarstwo!

Kleryk na praktyce
kleryk Bartosz Wierzbicki
2017-04-02

Zaledwie dwanaście dni, ale znów gościć będziemy kleryka naszego seminarium. Oto, co sam mówi o  sobie:   

   Nazywam się Bartosz Wierzbicki. Jestem klerykiem IV roku Gdańskiego Seminarium Duchownego. Wychowywałem się w gdyńskiej dzielnicy - Chwarznie. Wykształcenie średnie zdobyłem w X Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni. Do Seminarium wstąpiłem od razu po ukończeniu szkoły średniej.

   Są takie momenty w życiu chrześcijanina, kiedy nie można mówić o przypadku. Takim momentem było właśnie posłanie mnie na praktyki do małokackiej parafii. Z parafią p.w. Chrystusa Króla w Małym Kacku mam trochę wspólnego. Tam zatrzymuje się Gdyńska Pielgrzymka na Jasną Górę, z którą szedłem w 2015 roku. Przed wstąpieniem do Seminarium uczęszczałem na lekcje fechtunku, które odbywały się w Szkole Podstawowej nr 13, tuż obok naszej świątyni. Parafia p.w. Chrystusa Króla w porównaniu do innych położona jest najbliżej stadionu Arki Gdynia. Kiedy mam czas wolny, z ogromną przyjemnością przywdziewam zółtoniebieskie barwy, zajmuję miejsce na trybunie i kibicuję - jak na Arkowca przystało.

   Dziękuję Bogu, że mogę przebywać w parafii, która nie jest mi obca. Proszę o modlitwę za mnie i za całą seminaryjną wspólnotę. Dzięki wstawiennictwu wiernych możemy pokonywać nasze słabości i w odwagą podążać Bożymi drogami. Niech nam Bóg błogosławi. 

Głos rozsądku
S.D.
2017-04-02

 Pocztą elektroniczną otrzymaliśmy apel jednego z mieszkańców naszej dzielnicy, który warto nie tylko uwzględnić, ale uwrażliwić na niego innych parafian. Troska o środowisko, w którym żyjemy, jest przejawem poszanowania dla dzieł przez Boga stworzonych. Oto treść apelu:

   Pragnę poinformować, że 18 do 24 marca podjęliśmy, jako mieszkańcy, wyzwanie posprzątania „Małego Lasku\" tj. terenu ograniczonego ulicami: Sandomierską, Olkuską i Łowicką. Była to inicjatywa oddolna mieszkańców Małego Kacka, wrażliwych na zanieczyszczenie środowiska i dbających o ochronę przyrody.

   Teren ten nie był sprzątany od co najmniej kilkudziesięciu lat. Zebraliśmy kilka ton różnego rodzaju odpadów pozostawionych wcześniej prawdopodobnie przez mieszkańców, ale też przejeżdżających przez MK. Nie chce-my aby nasza praca poszła na marne. Pragniemy aby ten stan czystości zachować i żeby to było normą. Dziękujemy za zrozumienie.   

Już czas myśleć o festynie...
A. A. Kamińscy KDK
2017-04-02

   Jak co roku ruszyły przygotowania do parafialnego festynu, na rzecz wakacyjnych wyjazdów dla dzieci z naszej parafii. Już dziś zarezerwujcie dzień 4 czerwca!

   Zapraszamy wszystkich parafian do włączenia się w to dzieło. Każda osoba zostanie powitana z entuzjazmem i znajdzie dla siebie zajęcie. Szczególnie gorąco zapraszamy młodzież, która otrzyma w podziękowaniu potwierdzenie godzin wolontariatu.

   W tym roku koordynacją Festynu zajął się Domowy Kościół, by wesprzeć dotychczasową pracę PZ „Caritas\". Zapraszamy wszystkich chętnych do kontaktu pod nr tel.: Ola 606-136-099 i Andrzej 600-999-025. Nie zostało już wiele czasu, ale możemy go wykorzystać owocnie. Dodatkową wartością będą nowe przyjaźnie i radość wspólnej pracy przy organizacji tego dnia, który jest wyjątkowym spotkaniem wszystkich mieszkańców i sympatyków Małego Kacka. Zejdź z kanapy, zabierz znajomych, czekamy właśnie na Ciebie! 

Wiosenne porządki
2017-04-02

   Trudno nie zauważyć, że słońce wykazuje się coraz większą mocą, dni stają się piękniejsze, ptaki przekrzykują się w tajemniczych śpiewach. A w tym wszystkim musi też się odnaleźć każdy z nas... Przyrodzie też trzeba dopomóc. Jest to jedno z zadań, które powierzył nam Pan Bóg nakazując czynić sobie ziemię poddaną. To jeden z owych pięknych obowiązków współpracy ze swoim Stwórcą. Nikt nie powiedział, że ma to być zadanie łatwe. Oglądanie jej efektów z pewnością cieszy oko, ale przewracanie ziemi, sadzenie roślin w określonym porządku i konkretnych konfiguracjach wyciska pot z czoła tych, którzy taką pracę podejmują.

   I za ten pot wysączony przez Parafian pracujących wokół naszego kościoła serdecznie dziękujemy: za troskę o kwiaty przed kościołem, przy krzyżu misyjnym oraz przed zakrystią.

    Panowie z wypożyczalni sprzętu ogrodowego nieodpłatnie użyczyli maszyny do nacinania trawników i zbierania starej trawy, którą jeden z panów przez niemal cały dzień przy kościele eksploatował. Bóg zapłać za to. Inni państwo z kolei, przed zapowiadanymi przez meteorologów deszczami, posiali nową trawę w tych miejscach naszych trawników, z których - z różnych powodów - zdążyła ona wyginąć lub się przerzedzić. Niech Pan Bóg wynagrodzi owym zatroskanym o Jego w końcu gospodarstwo. 

Któż jak Bóg? - rekolekcje ewangelizacyjne
2017-03-05

 Już w przyszłą niedzielę rozpoczną się w naszej parafii nietypowe rekolekcje, które poprowadzi dla nas pan Lech Dokowicz, człowiek mocno zaangażowany w dzieło Nowej Ewangelizacji, producent filmowy i reżyser. Prywatnie - mąż i ojcem piątki dzieci. Przez wiele lat, mieszkając w Niemczech, związany był ze sceną muzyki techno. Współorganizował wiele znaczących imprez tego środowiska.

   Momentem przełomowym w jego życiu była chwila nawrócenia, gdy w całej prawdzie zobaczył powiązania sceny techno ze środowiskiem okultystycznym i satanistycznym. Wstrząs, jaki spowodowała gwałtowna interwencja Boża w jego życiu, zapoczątkował bardzo głęboki proces nawrócenia p. Dokowicza oraz jego mocne zaangażowanie się w ukazywanie duchowych zagrożeń współczesnego człowieka.   Trzydniowe rekolekcje, na które zapraszamy, odbywać się będą w rytmie: Msza święta, multimedialna konferencja i adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

   Pierwszy dzień poświęcony będzie walce duchowej w przestrzeni pierwszego przykazania. Świadectwo życia pana Dokowicza, poprzedzi prezentację multimedialną, mającą między innymi ukazać niebezpieczeństwa sceny techno. Po niej przewidziana jest adoracja Najświętszego Sakramentu z indywidualnym błogosławieństwem oraz modlitwa do Pana Jezusa o uwolnienie z wszelkiego rodzaju zniewoleń.

   Drugi dzień poświęcony będzie walce duchowej w przestrzeni szóstego  przykazania. Tu także przewidziana jest prezentacja multimedialna ukazująca istniejące niebezpieczeństwa w tym zakresie, również w przestrzeni mediów, reklamy. Tego dnia znów będzie okazja do adorowania Pana Jezusa.   

   Trzeci dzień rekolekcji dotyczyć będzie roli Ducha Świętego w życiu indywidualnym i wspólnoty Kościoła.

   Zabezpieczmy ten czas dla Boga. Nie zmarnujmy kolejnej szansy. 

Wtorek
19 marca 2019
Wielki Post
8:00 - Msza św.
Intencja: ++ Józef (z ok. im.), Anna, Jacek, Kordulka i zmarli z rodziny
18:00 - Msza św.
Intencja: + Józef Lipiński (z ok. imienin)

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku