Licznik odwiedzin: 16864182
Z życia parafii
O darach dla Ukrainy
Agnieszka Krefta
2021-07-18

  Członkowie Parafialnego Koła Misyjnego składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przekazali dary na rzecz Domu Dziecka i parafii w Strzelczyskach na Ukrainie, gdzie proboszczem jest ks. Piotr Zaremba. Ogromna ilość dóbr w postaci artykułów spożywczych, środków czystości, chemii gospodarczej, artykułów szkolnych, książek, dewocjonaliów, a nawet nowych ubrań musiała wzruszać. Z pewnością ucieszą one nowych właścicieli. Podziękowania serdeczne należą się też rodzicom i uczniom Zespołu Szkół Jezuitów, którzy dołączyli do tej misyjnej akcji. Blisko pół tony darów zostało wysłanych z Bożym błogosławieństwem i dziękczynieniem do Przemyśla, skąd Caritas Lwów w najbliższych dniach przewiezie je na Ukrainę.

    Choć tego nie planowano, zebrano też pieniądze dla adresatów tej akcji w wysokości 1490 zł, które - pomniejszone o koszt transportu zebranych towarów do Przemyśla zostały już także przekazane ks. Piotrowi. Ten zaś, wzruszony, błogosławi wszystkim darczyńcom i zapewnia o modlitwie.

Bardzo życzliwa otwartość
2021-07-04

    Niejednokrotnie dawaliśmy świadectwo o ludziach, którzy chętnie przychodzą ze wsparciem naszej wspólnocie, jeśli tylko przedstawi się im konkretną potrzebę. Tym razem było inaczej: zaprzyjaźniony stolarz przyszedł któregoś dnia z propozycją, by wymienić (chyba za małą) skrzynię do zbiórki nakrętek plastikowych, a przy okazji zrobiłby też pasującą do niej skrzynię na zużyte baterie, których zbiórką zajmują się członkowie Koła Misyjnego. Szczerze mówiąc, też na to patrzyłem i zastanawiałem się nad postawieniem jakiegoś lepszego pojemnika na baterię, zamiast mało estetycznego kartonika. Na razie jednak trwa remont Biura Parafialnego, więc pomyślimy o tym później... Pan Bóg sam przysłał dobrego człowieka i problem zniknął.  

Dary dla parafian ze Strzelczysk
2021-07-04

   Zbiórka darów dla parafian ze Strzelczysk na Ukrainie prowadzona była nie tylko w naszej wspólnocie, ale też w gdyńskiej szkole Jezuitów. Jej owocem jest blisko pół tony różnych produktów, które członkowie Koła Misyjnego pracowicie posegregowali i ułożyli na transportowej palecie, starannie ją zabezpieczając na długą drogę. Okazuje się, że najprostszą formą transportu jest przesyłka kurierska, która właśnie ów owoc serdeczności jutro odbierze, by dostarczyć do określonego punktu w rejonie przygranicznym. Stamtąd sam ks. Piotr lub/i jego parafianie małymi porcjami dowiozą do Strzelczysk. 

System gospodarczy
2021-06-27

   Kiedyś mówiło o pracach wykonywanych własnym sumptem (najczęściej ze względów oszczędnościowych) jako o robotach wykonanych systemem gospodarczym. Właściwie powinno się chyba mówić o systemie gospodarnościowym, ale to pewnie nie do końca po polsku... Wiele prac wokół naszej świątyni czy plebanii wykonywanych jest właśnie tym sposobem. Powtarzająca się konieczność koszenia trawników, mimo że posiadamy potrzebny do tego sprzęt, jest jednak uciążliwa i czasochłonna. Zawiązała się jednak ekipa panów, którzy zaczęli traktować to jako swój obowiązek (!...) i sami określają czas koszenia, sami się umawiają i po prostu pojawiają się konkretnego dnia, pozostawiając po sobie pięknie skoszone trawniki. Nie inaczej jest z troską o ukwiecenie otoczenia przykościelnego czy też wewnątrz świątyni - szczególnie na bocznych ołtarzach. Jest też pani, która regularnie po prostu pojawia się w zakrystii, zabiera bieliznę kielichową, zwracając po czasie upraną i wyprasowaną. Na podobnej zasadzie opiera się sporo naszych remontów. Ostatnio, dzięki bezinteresownej pomocy jednego z panów, udało się przenieść (chwilowo) Biuro Parafialne do parafialnego salonu, by we właściwym pomieszczeniu dokonać wymiany instalacji elektrycznej (to przedostatnie pomieszczenie - obok kuchni - w którym jeszcze nie wymieniono instalacji na poziomie gniazd elektrycznych. (Oświetleniową instalację wymieniono już wcześniej.) Wiadomo, że przy tej okazji trzeba koniecznie odmalować to pomieszczenie i nieco przemeblować.    Niech Pan Bóg wynagrodzi wszystkim Gospodarczym...

Nie ma przestojów
2021-06-20

   Rzeczywiście - ciągle coś się dzieje. W minionym ty-godniu udało się uporządkować magazynek za drugim konfesjonałem łącznie z pomieszczeniem, które w założeniu jest konfesjonałem dla osób niepełnosprawnych i niesłyszących. W tym samym czasie nasz sprawdzony elektronik zabrał do naprawy mikser muzyczny, przypisany do zespołu muzycznego (który już się zawiązywał, ale pandemia uniemożliwiła jego powstanie). W oczekiwaniu na potrzebne części, podjął on na nowo rozpoczęty wcześniej remont traktury organowej, która w naszym wypadku jest elektryczna. Miejmy nadzieję, że prędko upora się z tą pracą.

Same dobre rzeczy...
2021-06-13

   Tak mawiał śp. pan Alojzy z Wejherowa, gdy pytano go Co słychać? Dobra maksyma, którą warto powielać ale też udowadniać.

   Coś z naszego podwórka? Proszę bardzo:   Przywiezienie brzózek i zbudowanie ołtarzy na Boże Ciało, zorganizowanie się noszących sztandary, figurkę MB, feretron i baldachim, dziewczynek sypiących kwiatki czy ministrantów, lektorów. To nie ma cieszyć? Same dobre rzeczy... Potem: wyniesienie brzózek, sprzątnięcie kościoła, zdjęcie dekoracji. I to są dobre rzeczy. Kolejna kwestia: pan, dzięki któremu udało się wykonać remanent przy wejściu na chór oraz w magazynku na zapleczu konfesjonału ks. Wojtka (przy okazji pozbycie się zalegających, niepotrzebnych rzeczy), ułożenie luźno leżących kabli pod chórowymi schodami, oczyszczenie murku kaplicy Matki Bożej z Nazaretu oraz kostki brukowej przy kościele. To też dobre rzeczy. I wszystko własnymi siłami! Bogu niech będą dzięki! 

Koło misyjne w natarciu
Agnieszka Krefta
2021-06-06

   Dzięki Paniom z Koła Misyjnego dowiedzieliśmy się, co nowego w parafii Strzelczyska na Ukrainie, gdzie funkcję proboszcza pełni ks. Piotr Zaremba. Ostatnio odbyła się tam uroczystość przyjęcia dzieci do Pierwszej Komunii świętej.  

...i w kółko inne zajęcia
2021-06-06

    Na zapleczu takich wydarzeń dokonuje się całkiem sporo innych, drobnych, mniejszych i większych działań, które służyć mają lepszemu funkcjonowaniu parafii. To zaś dokonuje się przy udziale ludzi, naszych parafian. Niedawno - na przykład - pewien elektronik naprawił i zaadaptował dla potrzeb transmisji on-line, stary, zapomniany mini - mikser dźwięku. Dokonał też naprawy innego, dużego miksera, który będzie można wykorzystywać na przykład gdy gościć będziemy na chórze jakiś zespół muzyczny. Z kolei miejscowy elektryk przeniósł wyłącznik organowy gdzieś zza pleców pani Oli na kontuar.

   Przed Bożym Ciałem, stała ekipa kosiarzy przycięła trawniki zarówno przy kościele jak i plebanii. Inna dobra dusza natomiast zajęła się porządkowaniem magazynków kościelnych, które - jak to magazynki - z czasem zaczynają puchnąć rzeczami niekoniecznie potrzebnymi. Dokonała się też pierwsza próba oczyszczenia kamiennego murku wokół kościoła - jako przymiarka (być może?) do naprawienia go w najbliższym czasie. Bóg zapłać! 

Zachęta z Koła Misyjnego
Agnieszka Krefta
2021-05-30

   Dobrze nam znany ks. Piotr Zaremba, który prosto z naszej parafii pojechał służyć na Ukrainę w parafii  Strzelczyska, potrzebuje wsparcia dla dzieci z domu dziecka oraz dla szkoły im. Jana Pawła II, do której te dzieci uczęszczają.

Wigilia Pięćdziesiątnicy
2021-05-15

   Wzorem wspólnoty apostolskiej, która posłusznie trwała na modlitwie i doczekała się obiecanych darów trzeciej Osoby Boskiej, już od lat poszczególne wspólnoty i ruchy naszej archidiecezji gromadzą się w ten wieczór w kilku kościołach stacyjnych, uwielbiając Boga modlitwą i śpiewem. Następnie schodzą się do Bazyliki Mariackiej, by o północy uczestniczyć we Mszy św. Również z naszej parafii udawali się tam przedstawiciele różnych  wspólnoty, ale była to jedynie delegacja. Dlatego właśnie chcemy w tym roku zaprosić do naszego kościoła na wspólnotowe wołanie o dary Ducha Świętego dla nas wszystkich. Będzie tam czas na trwanie w ciszy, ale i na głośne modlitwy i śpiew. Zapraszamy.  

Czwartek
01 czerwca 2023
Okres zwykły
7:30 - Msza św.
Intencja: W intencji ks. Józefa, ks. Zenona, ks. Łukasza, ks. Krzysztofa, ks. Piotra i ks. Wojciecha
18:00 - Msza św.
Intencja: W intencji osób konsekrowanych oraz o dobre, liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne - również z naszej parafii

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku