Licznik odwiedzin: 15317706
Z życia parafii
Oni pomagają, wy pomagacie, my pomagamy
Aleksandra Kamińska
2022-03-20

   Mija kolejny tydzień zmagania się z psychozą wojny, której jedyne, co można przeciwstawić, to modlitwa i miłość bliźniego. Te uczynki przynoszą nam nie tylko realizację testamentu Chrystusa, ale pozwalają na pielęgnowanie godności ludzkiej i tych wartości, które określają nasze człowieczeństwo.

POMOC DLA UKRAINY
Aleksandra Kamińska
2022-03-13

Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych,

Mnieście uczynili. (Mt 25,40)

   Trud podjęty w imię Jezusa, by pomóc drugiemu człowiekowi, przynosi obfitość nie tylko potrzebującemu, lecz również darczyńcy. Warto pomagać, gdyż w sposób cudowny przemienia to nasze życie, nadając mu wartość, sens i kierunek - wprost w ramiona Chrystusa...

    Od dwóch tygodni Europa Wschodnia stała się centrum świata, pogrążając w mroku dorobek cywilizacji, kultury i etyki.

POMOC DLA UKRAINY
2022-03-06

   W czas Wielkiego Postu wchodziliśmy już z informacjami o dramatycznym losie tak wielu Ukraińców, którzy musieli zostawić swoje domy, swój dobytek, spokojny żywot i uciekać - bądź to do wojska, by bronić ojczyzny, bądź to za granicę - by chronić najsłabszych. Większość - jak się dowiadujemy - chroni się w naszym kraju, bądź korzysta z niego jako z punktu przerzutowego na Zachód. Tak czy owak, potrzebują oni pomocy. I dzięki Bogu, że ją otrzymują. Jednak w spontanicznym odruchu serca, gdy tak wielu chciałoby ruszyć przed siebie - czy to z żywnością, czy z ubraniami, zabawkami dla dzieci itd. - powstaje zamęt. W wielu miejscowościach przygranicznych pojawiają się ciężarówki z owocami organizowanych naprędce zbiórek i powiększają chaos. Nie wszystkie rzeczy są przydatne, a nawet te potrzebne zwożone są niekiedy do niewłaściwych miejsc - tam, gdzie uchodźców w ogóle nie ma.

Aplikacja biblijna
2022-02-13

   Z inicjatywy Sekcji Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz moderatorów diecezjalnych Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II powstała nowa aplikacja biblijna. Autorami tekstów są polscy bibliści oraz niektórzy alumni seminariów duchownych. Jest to narzędzie pomocne w medytacji nad czytaniami liturgicznymi i popularyzujące badania biblijnoteologiczne.

   Aplikacja ta zawiera Biblię Tysiąclecia (wyd. piąte z przypisami) oraz obszerny komentarz do wszystkich czytań niedzielnych (kontekst perykopy, komentarz biblijny, teksty paralelne, interpretacja Ojców Kościoła). Można w niej znaleźć również przykłady egzystencjalne - aktualizację, zdjęcia, ciekawostki, analizę wybranych słów, Lectio divina do niedzielnej Ewangelii oraz inspiracje, ukazujące istotne tematy w czytaniach niedzielnych. Aplikacja zawiera ponadto biblijny komentarz do ksiąg Pisma świętego. Będzie on powiększany. Materiał może być pomocą w medytacji indywidualnej i grupowej Słowa Bożego. W aplikacji znajdziemy też Słownik Teologiczny z podstawowymi pojęciami biblijnymi oraz Bibliomapę prezentującą zdjęcia z miejsc biblijnych wraz z krótkim komentarzem.

    Aplikacja jest dostępna gratis w Sklepie Play oraz App Store

Zadanie do rozwiązania
2021-12-12

   Tak chyba należy traktować doświadczenie, któremu zostaliśmy poddani za sprawą firmy FORTUM - dostawcy gazu dla naszej parafii. Sygnałem ostrzegawczym był pierwszy rachunek za plebanię, gdzie ten surowiec potrzebny jest w kuchni (do pieczenia i gotowania) oraz do podgrzewania wody użytkowej. Dzięki Bogu ogrzewanie tam jest na ekogroszek. O ile prognozowane rachunki do tej pory opiewały na kwotę 246 zł (co dwa miesiące), to nowe prognozy wymagały opłaty w wysokości 970,19 zł. Natomiast za kościół za pierwsze dwa miesiące tego roku (przy dużych mrozach) zapłaciliśmy ponad 9 tys. zł., zaś teraz - tylko za listopad - 8724,48 zł. Firma zachęca do przedłużenia umowy, która kończy się w marcu przyszłego roku, ale wiadomo, że do tego nie dojdzie...

    Tymczasem sytuację tę musimy potraktować jako zadanie do wykonania: nie można całkiem wyłączyć ogrzewania, ale trzeba je ograniczyć. Może uda się zrealizować inny pomysł, ale o tym innym razem.

KURTYNA
2021-11-14

Dobry teatr to nie tylko kwestia środków,ale przede wszystkim zapału twórców       

Kazimierz Kord

Listopad wprowadził nas w nastrój zadumy i refleksji nad przemijaniem natury i życia doczesnego. Listopad jednakże, to również czas refleksji nad  kondycją człowieka w przestrzeni Nowej Kultury, w którą wpisuje się już VI edycja Przeglądu Teatrów Amatorskich  im. Marka Hermanna KURTYNA

Doroczna akcja LIŚĆ
2021-11-14

    Umiejętność współdziałania jest w pewnym sensie miarą wartości wspólnoty. Jednym ze sprawdzianów jest tytułowa akcja Liść, mobilizująca zawsze jakąś grupę parafian do uprzątnięcia terenu przy kościele i plebanii z liści, których obfitość dostarczają nam liczne drzewa. To prawda, że pięknie wyglądają, latem użyczają kojącego cienia i dostarczają tak bardzo potrzebnego tlenu, ale jesienią... niestety zaśmieca-ją otoczenie. Dzięki Bogu są jednak wśród nas osoby rozumiejące, że samouprzątnięcie nie nastąpi i aktywnie włączają się w sprzątanie omawianego terenu. Obecny rok zgromadził nieco mniej osób niż zwykle, szczególnie ludzi młodych. Pojawił się też problem z wywiezieniem zebranego towaru, gdyż pan, który co roku służył własnym transportem, pozbył się swojej wielkiej wywrotki. Uzyskaliśmy jednak wsparcie innego parafianina, dysponującego - jak się okazało - wystarczająco dużą ciężarówką.

    W sumie zaangażowało się ponad dwadzieścia osób, którym na zaprowadzenie porządku na wspomnianym terenie potrzeba było czterech godzin.

    Z serca dziękujemy Panu Bogu za odpowiednią pogodę, a wszystkim grabieżcom i właścicielowi auta - za wysiłek i poświęcony czas. Bóg zapłać!

Spotkanie Rady Duszpasterskiej
2021-11-07

   W minioną środę odbyło się kolejne spotkanie Rady Duszpasterskiej, podczas której najistotniejszym tematem okazał się, ogłoszony przez papieża Franciszka, Synod. Informacje o nim przekażemy w późniejszym terminie. Rozmawiano też o zbliżających się rekolekcjach, uroczystościach odpustowych, związanej z nimi akcji Liść i podtrzymaniem godziny Mszy św. roratnich. Sporo czasu poświęcono też zbliżającemu się Przeglądowi Teatrów Amatorskich Kurtyna.

Na miarę możliwości
2021-10-17

   Każdy posiadacz domu i choćby małego ogródka wie doskonale, jak wiele czasu i środków pochłania jego utrzymanie. Nie inaczej jest z kościołem czy plebanią. W ostatnich, nieco trudniejszych czasach wiele prac konserwacyjnych i remontowych trzeba dokonywać własnymi siłami. Dzięki Bogu, że mamy potrzebnych fachowców w naszej wspólnocie, którzy chętni są do pomocy. W ten sposób od kilku miesięcy trwa konserwacja organów. Wydaje się, że ich kapitalny remont odbył się całkiem niedawno, ale wciąż nie jest to nowy instrument, a jedynie wyremontowany. Dlatego zaczęły w nim znów odmawiać posłuszeństwa poszczególne piszczałki czy całe rejestry. Do pracy wkroczył jeden ze sprawdzonych elek-troników, który powoli i cierpliwie poznając zasady traktury elektrycznej tego instrumentu, dokonywał naprawy (i przeróbki) psujących się elementów. Nie jest to jeszcze koniec, ale stopniowo przywracana mu jest konieczna nieza-wodność. Pojawiły się nowe elementy sterowania, załączania, eliminowania zakłóceń w nagłośnieniu, wywoływanych załączaniem poszczególnych klawi-szy. Szerzej o tym po zakończeniu prac.

AMATORZY
2021-10-03

   Tak, doszło do tego! Dobrze nam znana grupa teatralna pod nazwą Biuro Rzeczy Osobistych, złożona z osób z niepełnosprawnością intelektualną, prowadzona od dwudziestu trzech lat przez pana Zbyszka Biegajło, spełniła jedno ze swych marzeń: pod kierunkiem zaprzyjaźnionej z grupą pani reżyser, Iwony Siekierzyńskiej, nakręciła film - film o sobie... 

Wtorek
16 sierpnia 2022
Okres zwykły - wakacje
8:00 - Msza św.
Intencja: + Teresa Kaszuba (greg. 16.)
Intencja: ++ Bogdan Rutkowski i zmarli z rodzin Pilipiec i Kawenckich
18:00 - Msza św.
Intencja: W intencji żywych i zmarłych członków Żywego Różańca

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku