Licznik odwiedzin: 21007010
Z życia parafii
Matka Boża z Nazaretu
2023-09-24

    Już od dziewięciu lat figura Matki Bożej z Nazaretu wita przychodzących do naszej świątyni i śpieszy ku swemu Synowi, zachęcając do pójścia za Nią.

   Panu Bogu polecamy fundatora tej kapliczki oraz wszystkich, którzy mieli udział w jej powstaniu. Dziękujemy też Bogu za panią Klarę, która od lat pielęgnuje rabatki nie tylko przy Matce Bożej, ale i wokół kościoła.

    Powstał jednak problem: piękny piaskowiec, z którego wykonano kapliczkę dla naszej Pani znów pokrył się roślinnymi wykwitami. Jeden z panów podjął próbę oczyszczenia go myjką ciśnieniową, ale to za mało. Zajął się więc schodami przy wieży, a piaskowiec trzeba będzie oczyścić piaskowaniem.

   Jest jeszcze pokrewna sprawa: złuszczyła się nieco farba na figurze Matki Bożej. Rozpoczęliśmy więc poszukiwania jej wykonawcy, który obiecał przed laty, że zajmie się tym, gdy wystąpi taka potrzeba. 

To nie takie proste
2023-09-18

   Wydawało się, że sufity pomieszczeń pod plebanią pomalowane, blaty stołów wymienione - czyli wszystko odnowione. Jednak nie wszystko. Okazało się bowiem, że na skutek wcześniejszego zagrzybienia sufitu łazienki przy małej salce, świeża farba zaczęła odpadać. Trzeba było więc zdrapać wszystko i położyć nowy, antygrzybiczny tynk, przy okazji dokładając fragment instalacji umożliwiającej zainstalowanie wentylatora do zwiększenia wydajności wyciągu kominowego. Zawdzięczamy to jednemu z bardzo zaangażowanych w różne działania panów.

   Ale to nie wszystko. Przed laty w kuchni pod plebanią zrobiono otwór wentylacyjny i zainstalowano wentylator, który okazał się nie tylko mało wydajny, ale też hałaśliwy. Ten sam człowiek zamontował więc nowozakupiony okap kuchenny z wyciągiem kominowym. W tym samym pomieszczeniu znajduje się też mocno przerdzewiały kaloryfer. Próba oczyszczenia go i przemalowania nie do końca się powiodła, więc w to miejsce trzeba będzie wnet zamontować nowy, przy okazji większy kaloryfer, dzięki czemu w po-mieszczeniu tym winno być w przyszłości cieplej.  

Nowe stoliki
2023-09-10

  Tak naprawdę nowe są one częściowo. Chodzi o stoliki w dużej sali pod plebanią. Solidne nogi, pospawane przed laty przez zmarłego zbyt wcześnie pana Zdzisława są prawie niemożliwe do zniszczenia. Niestety bardziej podatne na destrukcję są blaty tychże stołów. Wykonane niemniej solidnie, z twardej płyty meblowej, padają jednak ofiarą działania nie tylko ołówków i długopisów, ale też cyrkli czy scyzoryków. Nie sposób bowiem inaczej wyjaśnić istnienia w nich dziur i rys. Problemem zasadniczym było obrywanie plastikowych obrzeży, które stopniowo powiększały degradację stołów. Tym razem, sprawdzony w bojach stolarz ekspresowo wykonał nowe blaty. Obecnie są one szare, nie jak dotąd drewnopodobne. Przyczyniło się to do rozjaśnienia pomieszczenia, a co najważniejsze: zyskały metalowe obrzeża - wydaje się, że niemożliwe do zniszczenia. Przy okazji dziękujemy panu, które owe blaty zamontował.  

Spotkanie Rady Duszpasterskiej
2023-09-10

   W minioną środę odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Rady Duszpasterskiej.    Po raz pierwszy uczestniczył w nim nasz nowy wikariusz, ks. Damian Martyka, który pokrótce przedstawił się przybyłym członkom Rady. Ponieważ w poprzednich parafiach dał się poznać jako duszpasterz Służby Liturgicznej oraz grup młodzieżowych, w naturalny sposób będzie pełnił tę rolę również w naszej parafii. 

Wieści z misji
2023-09-03

   Koło Misyjne prowadzi zbiórkę zużytych baterii, które następnie są przekazywane do Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów. W ostatnim czasie udało się zebrać w naszej parafii 255 kg baterii, a  dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na budowę studni głębinowych w Czadzie oraz  wsparcie finansowe domu dziecka w Santa Cruz w Boliwii.

   We wrześniu, a konkretnie za dwa tygodnie, wolontariusze z Koła Misyjnego przeprowadzą zbiórkę zegarków tarczowych oraz małej elektroniki. Zegarki tarczowe praktycznie wyszły już z użycia. Przynajmniej te, z mechanizmem sprężynowym - tarczówki z napędem bateryjnym nieźle się mają, choć już coraz częściej wypierane są przez smartwatche z mnóstwem informacji dodatkowych. Warto więc przejrzeć szuflady i uprzątnąć z nich owe czasomierze oraz inne, nawet niesprawne drobne urządzenia elektroniczne. Dla jednych śmieci, dla innych zaś materiał do wykorzystania, a dochód z ich sprzedaży posłużyć może potrzebującym chrześcijanom w Afryce. Już dziś wszystkim Darczyńcom składamy Bóg zapłać! 

Droga Krzyżowa - stacja IV
2023-09-03

   Uważni obserwatorzy zauważyli zapewne, że na ścianie południowej naszej świątyni zawisł kolejny obraz Drogi Krzyżowej. To stacja czwarta, czyli Spot-kanie z Matką. 

   Dziękujemy panu konserwatorowi i czekamy na kolejne odsłony. Panu Bogu natomiast polecamy ofiarodawców, dzięki którym mógł on tę pracę dla naszej wspólnoty wykonać. 

Renowacje i modernizacje
2023-09-03

   Dzięki pomocy panów znających się na rzeczy, w minionym tygodniu poszerzona została brama wjazdowa na teren plebanii. Po rozciągnięciu wykopów pod Katolickie Centrum Kultury, ta droga stała się jedyną możliwą trasą dostarczania ciężkich elementów i materiałów budowlanych. Wykorzystując jedno skrzydło bramy wjazdowej przy ul. Bpa Szlagi, które zostało zdjęte wcześniej przez ekipę budowlaną, rozcięli je na połowę i dospawali do istniejących dwóch skrzydeł bramy od strony ul. Halickiej. Dzięki temu samochody z długimi naczepami już mogły wjechać pod dźwig budowlany, dostarczając budowlańcom potrzebny materiał.

   Natomiast w salkach pod plebanią wymieniona została klamka wraz z szyldami, które to - z powodu najczęstszego ich używania - zdołały się już mocno sfatygować. Pan, który tego dokonał, zmienił przy okazji wkładkę do zamka, co zaskutkuje koniecznością wymiany kluczy. Osoby, które posiadały stary klucz mogą go wymienić na nowy w Biurze Parafialnym.

   Pan stolarz wykonał stolik na dary, ustawiony przy ołtarzu oraz zamontował zamki w komodzie salki Legionu Maryi.    Wszystkim Panom składamy serdeczne Bóg zapłać.    

 

 

Ks. Damian Martyka
2023-08-20

   To właśnie ten kapłan od przyszłego piątku będzie, zgodnie z postanowieniem ks. Abpa Tadeusza Wojdy,  wikariuszem w naszej wspólnocie parafialnej.

   Pochodzi z południa Polski, z okolic Tarnowa. Tam przyszedł na świat 21 września 1990 r. Święcenia kapłańskie przyjął 20.05.2017 r. w Gdańsku Oliwie. Jego kapłańskim mottem, zapisanym na pamiątkowym obrazku prymicyjnym stały się słowa Pana Jezusa, zanotowane przez św. Łukasza Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje!... (9,23-27).

   Zaraz po święceniach skierowany został do pracy duszpasterskiej w parafii Świętej Trójcy w Gdyni Dąbrowie, a kolejną była parafia Świętych Aniołów Stróżów w Mrzezinie. To właśnie stamtąd przybywa do naszej wspólnoty. Jego zainteresowania to informatyka i sport. 

   Ks. Damian znany jest z owocnej pracy z młodzieżą. Niedawno wrócił z Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, dokąd zabrał szesnastoosobową grupę młodych ludzi z mrzezińskiej parafii. Mamy nadzieję, że Mały Kack okaże się równie dobrym środowiskiem dla jego działań z młodym pokoleniem.

   Otoczmy ks. Damiana serdeczną modlitwą, błagając o światło Ducha Świętego, wiele sił i o wytrwałość w powołaniu. 

No i stało się...
2023-08-13

   Choć zmiany personalne w naszej archidiecezji odbywać się będą 25 sierpnia, ale ze względu na pielgrzymkę, na którą wybiera się ks. Wojciech już jutro, dziś dziękujemy mu za posługę pełnioną wśród nas. Wczoraj, dzięki uprzejmości panów z naszej parafii, zdołał on już przeprowadzić się do parafii św. Wawrzyńca w Luzinie.
   Za wszelkie dobro składamy Bóg zapłać! oraz życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Najśw. Matki, królującej tam w głównym ołtarzu.

Wakacyjne wojaże
2023-07-25

   Takie warunki nam się skrystalizowały, że wiele osób stać na drogie, nawet zagraniczne wyjazdy. Dziś nie ma też problemu z wybraniem się w góry, czy w inny zakątek pięknej polskiej ziemi. Jednak wyjazd, nawet jednodniowy, w gronie koleżanek i kolegów, to zupełnie inna przygoda. Dlatego cieszymy się, że mogliśmy pomóc konkretnej grupie dzieci w realizacji tego rodzaju pragnień. Zarówno do Malborka jak i tydzień później do Będomina i Kościerzyny, wyjechała gromadka 31 dzieci oraz ich opiekunowie, bez których taka akcja byłaby w ogóle nie do pomyślenia. Stąd wdzięczni jesteśmy owym paniom, które właśnie z myślą o tego rodzaju przedsięwzięciach zdobyły odpowiednie uprawnienia i poświęcają swój czas i zdrowie, by urozmaicić tym, którzy akurat nigdzie nie wyjechali, wakacyjny wypoczynek.
   Czekają nas jeszcze dwa wyjazdy: w najbliższą środę do Czarogrodów w Celbowie, zaś w kolejnym tygodniu - jeśli pogoda pozwoli - nad jezioro do Stężycy.

Wtorek
05 marca 2024
Wielki Post
7:30 - Msza św.
Intencja: Za chorych w parafii
18:00 - Msza św.
Intencja: + Regina Bieniaś (greg. 7.)
Intencja: + Andrzej Szota (miesiąc po śmierci)

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku