Licznik odwiedzin: 16864679
Z życia parafii
Znów o renowacji
2023-01-15

   Raczej na bieżąco informujemy o postępach przy renowacji stacji Drogi Krzyżowej, stąd wiadomo, że na warsztacie konserwatora znajdują się kolejne dwa obrazy pasyjne: stacja IV - Spotkanie z Matką oraz stacja IX - Trzeci upadek Pana Jezusa.

    Co prawda pan konserwator wprost dawał do zrozumienia, że lepiej byłoby odnawiać poszczególne obrazy według jakiejś kolejności (w tym wypadku od-wrotnej: od czternastej), aby pozostawić w tym zakresie porządek. Są jednak fundatorzy renowacji, którzy - przynajmniej w niektórych przypadkach - mieli życzenie odnowienia konkretnych, wskazanych przez siebie stacji. Woli zaś ofiarodawców nie można czynić na przekór.

    Niedawno zaś, i to właśnie w czasie kolęd, dowiedziałem się o pewnej, spontanicznie zorganizowanej akcji Parafian z ulic Kaliskiej i Wieluńskiej. Otóż na wieść o odnawianiu stacji Drogi Krzyżowej, skrzyknęli się i zebrali środki potrzebne na renowację kolejnego obrazu. Tego samego dnia pewne małżeństwo również przekazało kwotę zabezpieczającą odnowienie jednej stacji.

   Wielkie Bóg zapłać składamy wszystkim zatroskanym o upiększanie naszej świątyni, wdzięczni jesteśmy za konkretne gesty i polecamy łaskawości Pana Boga dobrze mu znanych Dobrodziejów.

 

 

Port dla rodziny
Jarosław Szydłak
2023-01-15

 Stowarzyszenie Katolickie Centrum Kultury w Gdyni, obok działalności w sferze kultury, od lat prowadzi działania pomocowe dla osób zgubionych przez system, osób z niepełnosprawnościami oraz osób wykluczonych - w ramach akcji #KACKpomaga.

   Dzięki dotacji z Narodowego Instytutu Wolności, w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych 2022 - 2023, mogliśmy przygotować przyjazną i profesjonalną przestrzeń dla tej części naszej aktywności, naszej służby społeczeństwu Gdyni. Przy ulicy Łowickiej 44 w Gdyni - w dzielnicy Mały Kack - uruchomiliśmy PORT DLA RODZINY. Na potrzebujących czekają bezpłatne porady psychologów, prawnika, pedagogów, specjalistów w zakresie finansów oraz opieka duchowa. Wszystko w przyjaznej przestrzeni przygotowanej z myślą o rodzinach.

   Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 do 17.00. Jesteśmy dostępni mailowo: portdlarodziny@kackmalykack.pl, telefonicznie: 538 919 112,  oraz poprzez profil na FB @portdlarodziny. Nasi specjaliści dyżurują na miejscu w godzinach otwarcia Portu dla Rodziny, ale również umawiają się tak, aby dopasować się do potrzeb i możliwości rodzin szukających porady.

   Uroczyste otwarcie i poświęcenie Portu dla Rodziny będzie miało miejsce 23 stycznia br. o godzinie 14.00 z udziałem zaproszonych gości z rządu, samorządów oraz Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. 

 

 

Światło dla Ukrainy
2023-01-08

 Tak można by nazwać akcję zainicjowaną przez Samarytan na prośbę ks. Jana Wójcika z Rohatyna. Za tydzień przeprowadzą oni zbiórkę latarek i lamp kempingowych czy warsztatowych z zasilaniem akumulatorowym lub bateryjnym. Potrzebne też są akumulatory, powerbanki czy generatory prądu. Parafianie ks. Jana doświadczają nieustannych przerw w dostawach energii elektrycznej, dlatego tak bardzo potrzeba im mobilnych źródeł światła z możliwością ich ładowania w chwilach dostaw prądu. 

Ukrzyżowanie
2022-12-18

 Jak można się domyślać, chodzi o tytuł dwunastej stacji Drogi Krzyżowej, która w minionych dniach zawisła na północnej ścianie naszej świątyni. Dokładnie wpasowała się ona w czekający na nią świetlny okrąg, tworzony przez jedną z nowych lampek, oświetlających kolejne stacje Drogi Krzyżowej.    Nie trzeba być fachowcem, aby ocenić różnicę pomiędzy poprzednim, a obecnym stanem obrazu. Cieszymy się bardzo z kolejnego kroku w tym kierunku uczynionego i dziękujemy Panu Bogu, fundatorce tej renowacji oraz wykonawcy. Ten zaś podkreśla, że najistotniejszym problemem w jego pracy jest słabość materii, na której namalowany został obraz oraz jakieś poprzednie prace konserwatorskie, których raczej nie dokonywał fachowiec. Mnóstwo łatek przyklejonych na spodzie obrazu - wszędzie tam, gdzie niszczyć go zaczęły owady. Wszystko to dodatkowo pokryte zostało jakąś tajemniczą farbą (niewykluczone, że ołowiową, dla ewentualnego zabicia potencjalnych szkodników). Wszystko to razem stanowi jednak dodatkowy problem w odnawianiu tej serii obrazów.

    Umówiliśmy się z panem konserwatorem, że - ze względu na zbliżające się Święta oraz bliskość Nowego Roku - po kolejne dwa obrazy przyjedzie on w pierwszej połowie stycznia.  

Nasi Księża odeszli...
2022-12-11

   Każdy musi się z tym liczyć, bo wiadomo, że chwila rozstania z tym światem nadejdzie prędzej czy później.
   W miniony piątek dotarła do nas wieść o śmierci ks. Władysława Szulista. Odszedł do Pana we czwartek, w  uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny. Niegdyś pełnił funkcję wikariusza w naszej parafii.
   Z kolei wczoraj, o godz. 2.15, w wieku 82 lat zmarł, znany nam dobrze, pochodzący z tej wspólnoty, ks. Prałat Stanisław Cieniewicz.
   Wiadomo już, że pogrzeb śp. ks. Władysława odbędzie się w Lipuszu, w najbliższy wtorek, a uroczystości rozpoczną się Mszą św. o godz. 11.00. Natomiast pogrzeb ks. Prałata Stanisława Cieniewicza odbędzie się w jego tczewskiej parafii Matki Kościoła we środę o godz. 10.30.

Stacje Drogi Krzyżowej
2022-12-04

   Po raz kolejny wracamy do tego tematu, bo pan konserwator zapowiedział, że najprawdopodobniej po niedzieli dostarczy nam odnowioną XIV stację, czyli Złożenie do grobu. Nie mamy wpływu na tempo jego pracy - tym bardziej, że w ostatnim czasie uległ przeziębieniu i musiał na kilka dni odłożyć działania konserwatorskie przy naszych obrazach.

I rozjechali się...
Jarosław Szydłak
2022-11-27

   Wszyscy, liczni goście siódmego już Przeglądu Teatrów Amatorskich, któremu już od trzech lat patronuje śp. Marek Hermann, nasz parafianin, działacz społeczny, niejednokrotny przewodniczący Rady Dzielnicy Mały Kack oraz inspirator i współorganizator tego wspaniałego przedsięwzięcia.
   Dziś jest to już zupełnie inne wydarzenie, pod wieloma względami bogatsze i o zdecydowanie większym zakresie oddziaływania. Dziś do grona współorganizatorów weszli Miasto Gdynia oraz Narodowe Centrum Kultury. Dofinansowanie tego projektu popłynęło również ze środków budżetu państwa - od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. VII Kurtyna cieszy się patronatem honorowym Księdza Arcybiskupa Tadeusza Wojdy SAC Metropolity Gdańskiego, Pana Jarosława Sellina - Sekretarza Stanu w MKiDN oraz Głównego Konserwatora Zabytków, Pana Dariusza Drelicha - Wojewody Pomorskiego, Pana Wojciecha Szczurka - Prezydenta Gdyni oraz Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot i Związku Piłsudczyków RP.

Siódma KURTYNA
Jarosław Szydłak
2022-11-20

   Czy to możliwe? Pamiętamy przecież obawy i lęki, związane z tą pierwszą, rozczarowanie i żal, wywołane edycjami pandemicznymi, a tymczasem dziś rusza, z jeszcze większym rozmachem niż dotąd, Kurtyna siódma...

Budujemy studnię w Czadzie!
2022-11-13

   My? Owszem, a na pewno niektórzy z nas - ci, którzy włączyli się w dzieło zaproponowane nam przez ks. Piotra Chmieleckiego, sercanina we współpracy z paniami z Koła Misyjnego. Pamiętamy zachęty do przejrzenia swoich szuflad i zakamarków w poszukiwaniu srebrnego lub złotego złomu, który miałby stanowić wkład w budowę studni w Czadzie. Z tego typu zbiórek powstają charakterystyczne krzyżyki z sercem na przecięciu poziomej i pionowej belki krzyża. Zakup krzyżyka był również włączeniem się w tę szlachetną akcję. Ponadto niektórzy wierni po prostu składali pieniądze na wskazany cel, nie oczekując niczego w zamian.

Jedni się modlą...
2022-11-13

... a inni się podlą. - Słyszałem to niejednokrotnie z ust pani Stefanii, kiedy po raz kolejny wychodziła na jaw jakaś ludzka niegodziwość.

Czwartek
01 czerwca 2023
Okres zwykły
7:30 - Msza św.
Intencja: W intencji ks. Józefa, ks. Zenona, ks. Łukasza, ks. Krzysztofa, ks. Piotra i ks. Wojciecha
18:00 - Msza św.
Intencja: W intencji osób konsekrowanych oraz o dobre, liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne - również z naszej parafii

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku