Licznik odwiedzin: 21003416
Z życia parafii
KURTYNA w dół!
2023-12-03

   Wczoraj o godz. 15.00 uroczystą galą zakończyły się zmagania VIII Przeglądu Teatrów Amatorskich KURTYNA, zorganizowanego przez Katolickie Centrum Kultury KACK Mały Kack.

Okna też domknięte...
2023-12-03

   I chwała Bogu. Wiele wskazywało na to, że ze względu na niesprzyjającą pogodę, na Kurtynie nie będziemy mieli zabezpieczonych okien. Dzięki poświęceniu panów, którzy nie bacząc na aurę robili swoje, do organizatorów wpłynęła pierwsza skarga na... zbyt wysoką temperaturę podczas spektakli. Owszem, w użyciu były elektryczne nagrzewnice, ale w poprzednich latach też były. Jest nadzieja, że będzie lepiej.

   Dzięki dwóm kolektom inwestycyjnym oraz ofiarom z wypominek, mogliśmy wpłacić operatorowi tych działań 20 tys. zł. Bóg zapłać za te ofiary. A skoro okna już są... to z resztą damy radę. 

 

 

Oj, działo się, działo...
2023-11-26

   Miniony tydzień w naszej wspólnocie był czasem gorączkowych przygotowań do odpustu, a zarazem też tradycyjnej już KURTYNY. 

Zaproszenie
Aleksandra Kamińska
2023-11-19

   Serdecznie zapraszamy na niezwykłe wydarzenie - Przegląd Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna KURTYNA. Odbywać się on będzie już po raz ósmy w dniach 26 listopada do 2 grudnia.

Wielki sukces KACK-a!
Katarzyna B.
2023-11-19

   15 listopada w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się VIII Gala przyznania Nagrody Prezydenta  Rzeczypospolitej Dla Dobra Wspólnego. Pierwsza takie wydarzenie odbyło się 9 grudnia 2016 r.

    W 2021 roku w kategorii Organizacja - instytucja pierwszą nagrodę otrzymała fundacja Wypłyń na Głębię, w działalność której zaangażowany jest nasz parafianin pan Igor Gielniak. W tym roku do Kapituły Nagrody, rekomendującej Prezydentowi trzech finalistów, wpłynęło 95 zgłoszeń. Okazało się, że pierwszą nagrodę w kategorii Dzieło, przedsięwzięcie - projekt otrzymał Przegląd Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna Kurtyna, który jest dziełem Katolickiego Centrum Kultury KACK - Mały Kack, działającego przy naszej parafii.

Kolejne liście...
2023-11-19

...zniknęły pod grabiami ponad dwudziestu osób, które stawiły się do prac porządkowych przy kościele. Tym razem niewielki w nich udział miała młodzież, ale za to były dzieci - głównie ze scholi. Bóg zapłać! 

Okna, okna...
2023-11-19

...Ich wstawianiu towarzyszy uzasadniony pośpiech. Potrzebne są bowiem od zaraz, ale negocjacje, uzgodnienia z konserwatorem, a przede wszystkim proces produkcji muszą trwać. Do tego doszła jeszcze konieczność naprawienia powstałych wżerów na betonowych ramach oraz pomalowanie ich na pierwotny, biały kolor. Prawie się udało: przybyła w miniony piątek ekipa montażystów zdołała wstawić sześć ram na dwóch oknach, a tymczasem do pomalowania zostały jeszcze ponad dwa okna. Powinniśmy się uwinąć, aby na odpust (i Kurtynę) było nam cieplej w kościele. 

Dodatkowe okna w kościele
2023-11-12

   Dzięki dobroczyńcy, który postanowił zasponsorować koszt połowy trzyszybowych okien w naszej świątyni, perspektywa ich wstawienia znacznie się przybliżyła. Prawdopodobnie już w poniedziałek, 20 listopada rozpocznie się wstawianie ram okiennych. Dlatego zaistniała potrzeba jak najszybszego pomalowania betonowych ram, okalających witraże. Mniejsze okna w prezbiterium, wstawione tam niejako na próbę, ujawniły brak uprzedniego nałożenia farby na betonowe obrzeża.

    Właśnie dlatego w minionych dniach zagruntowano elementy przeznaczone do malowania, a niezawodny pan, który wiele dobrego zrobił już wokół Bożego przybytku, systematycznie - segment po segmencie - dokładnie nanosi farbę na okienne ramy.

I znów parę dobrych rzeczy
2023-10-21

   Wdzięczni jesteśmy Panu, który (mimo niepogody) oczyścił ze sporego nalotu murek kościelnego ogrodzenia od strony północnej.

    Udało się też wreszcie zamontować oświetlenie chóru. Istniejące tam dotąd naświetlacze ledowe podkreślały majestat zamontowanego tam instrumentu, ale nie dostarczały odpowiedniej ilości światła śpiewającym tam od czasu do czasu zespołom. W minionym tygodniu zamontowano więc na filarach, po wewnętrznej stronie chóru, reflektory ledowe, które były zresztą prezentem dla parafii od młodzieży w tym roku bierzmowanej.

   Od jakiegoś czasu cieszymy się mniejszymi, co prawda, ale bardziej kontrastowymi ekranami do wyświetlania tekstów na nabożeństwach. Te nowe urządzenia pracują jednak na starej, bo liczącej sobie blisko trzynaście lat, magistrali. Są to tzw. skrętki komputerowe, starszego - siłą rzeczy - typu, a przy tym parokrotnie naruszone podczas kolejnych remontów i malowań kościoła. To spowodowało zawieszenie pracy monitoringu w naszej świątyni na kilka dni. Awaria została ostatecznie usunięta, ale wniosek końcowy jest taki, że będziemy musieli wymienić okablowanie na nowszej generacji. I to jeszcze przed zimą, bo awarie są coraz częstsze. Ułożyć je trzeba będzie jednak na zewnątrz, prawdopodobnie pod dachem kościoła. 

Nowy kocioł gazowy
2023-10-08

   Mniej więcej cztery czy pięć lat temu, serwisant kotłów gazowych, dokonując corocznego przeglądu stwierdził, że najwyższy czas dokonać wymiany kotła w plebanii, bo zdążył się już strasznie sfatygować. Zrobił, co mógł i odjechał. Kolejne przeglądy tylko potwierdzały przedstawioną tezę. Kocioł jednak jakoś wytrzymywał. Przed dwoma laty za to pojawił się problem z niedogrzewaniem salek pod plebanią. Fachowcy podawali różne rozwiązania, ale gdzieś w tle pojawiał się zwykle niewydolny piec. Przy pomocy dwóch parafian, biegłych w tej sztuce, dokonała się w miniony piątek wymiana starego na nowy kocioł. Ponieważ zaproponowano kocioł kondensacyjny, wiązało się to z wprowadzeniem dodatkowej rury do ciągu kominowego. Wszystko jednak udało się wykonać jednego dnia.   Ogromnie wdzięczni jesteśmy obu panom, im samy może nastrój poprawić pochwała pań, które wczoraj (pierwsza sobota miesiąca) trwały na modlitwach maryjnych - jak zwykle - w salce Legionu Maryi. Z radością dziękowały za ogrzane pomieszczenie, czego nie udawało się dokonać w minionym roku.

   Mamy nadzieję, że po wcześniejszym dociepleniu obiektu oraz dokonaniu zabiegu wymiany kotła gazowego na kondensacyjny, który z natury rzeczy generuje co najmniej kilkunastoprocentowe oszczędności, z mniejszym stresem spoglądać będziemy na kolejne rachunki od dostawcy gazu...

 

Wtorek
05 marca 2024
Wielki Post
7:30 - Msza św.
Intencja: Za chorych w parafii
18:00 - Msza św.
Intencja: + Regina Bieniaś (greg. 7.)
Intencja: + Andrzej Szota (miesiąc po śmierci)

(c) copyright 2009 - 2011 by Parafia Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku